سن ابتلا به سرطان پروستات

سرطان مثانه

سرطان مثانه، چهارمین سرطان مردان بعد از سرطان پروستات، کولورکتال و هشتمین سرطان زنان است . دومین سرطان شایع دستگاه ادراری تناسلی است در مردان 7/2 برابر شایع تر از زنان است . جالب است بدانید که پنجاه درصد عامل بروز این سرطان سیگار کشیدن می باشد .

سن ابتلا به سرطان مثانه

سن ابتلا به سرطان مثانه

سن ابتلا به سرطان مثانه

اغلب در سنین 60 تا 70 سالگی تشخیص داده می شود . تومورهای مثانه در سنین پایین، اغلب پیش آگهی نسبتا خوبی دارند .

علائم سرطان مثانه

وجود خون در ادرار به خصوص بدون درد می تواند علامتی از سرطان مثانه باشد بخصوص در افراد بالای 50 سال . سیگار یکی از مهمترین عوامل ایجاد سرطان مثانه است.

افراد سیگاری چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری دچار سرطان مثانه می شوند . مصرف انواع دیگر تنباکو نیز خطر ابتلا را بالاتر می برد .

مصرف مسکن ها به مقدار زیاد (5 تا 15 کیلوگرم در یک دوران 10 ساله) می تواند سبب ایجاد سرطان مثانه شود . مصرف برخی از داروها می توانند عامل بروز این بیماری باشند .

لازم ذکر است که فقط سیگار نیست، تماس شغلی با مواد سرطان زا و بعضی مواد شیمیایی می تواند موجب رخ داد سرطان مثانه شود . اثرات سرطان زایی به مدت تماس و میزان مواد بستگی دارد . این مشاغل عبارتند از: کارگران رنگریزی ها، نقاشان، کارگران چرم سازی، افرادی که با مواد شیمیایی ارگانیک سر و کار دارند، همانند کارگران خشکشویی ها، کاغذ سازی، تکنسین های دندانپزشکی و آرایشگران .

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان مثانه هستند ؟

بیماران دارای ریسک بالا شامل موارد زیر هستند:

استفاده کنندگان دخانیات، افراد دارای عفونت مزمن مثانه، بیماری های سنگی، مواجهه شغلی با مواد شیمیایی (رنگ انیلین، لاستیک، پترولیوم)، عفونت پیشین

انواع سرطان مثانه

  • سرطان ترانزیشنال
  • سرطان اسکواموس
  • آدنوکار سینوم مثانه

تشخیص سرطان مثانه

در صورت وجود علائم حتما به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید . پزشک معمولا در ابتدا یک آزمایش ادرار برای فرد تجویز می کند و بعد از اینکه اطمینان حاصل کرد خون در ادرار فرد وجود دارد، سپس بررسی می کند که آیا فرد عفونت دارد یا خیر . جهت تشخیص و بررسی سونوگرافی انجام می گردد تا امکان وجود توده را مشاهده نماید . اگر با این روش ها به نتیجه نرسید از تصاویری مانند عکس برداری کلیه یا سی تی اسکن و یا با سیستوسکوپی (آندوسکوپی داخل مثانه) تشخیص می دهد .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به متخصص اورولوژی با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مراقبت های بعد از درمان سرطان مثانه

بعد از درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه معاینات منظم شدیداً تجویز می گردد . در صورت انجام سیستکتومی مثانه، نیاز است که به مدت چند سال، هر سه تا شش ماه یک بار معاینات لازم انجام گیرد تا علائم بازگشت سرطان مثانه بررسی گردد . نتیجه ی درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه معمولاً در اکثر موارد عالی می باشد و کاملاً درمان می شود . در معایناتی که بعد از درمان اولیه صورت می گیرد، ممکن است نشانه ایی از بازگشت سرطان در مجاری ادراری یا دیواره مثانه مشاهده شود . این بازگشت سلول های سرطانی جان بیمار را به خطر نمی اندارند ولی نیاز به درمان دارند .

درمان سرطان مثانه

درمان در مراحل اولیه به صورت جراحی بسته با برداشتن ضایعه صورت می گردد اما اگر سرطان مثانه در مراحل پیشرفته باشد درمان جراحی با برداشتن کامل توده همراه با مثانه می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هفت =