سنگ های مجاری ادراری

سنگ های مجاری ادراری

رسوب سنگ در مجاری ادراری، نفرولیتیاز نیز نامیده می شود . سنگ به دنبال فوق اشباع شدن ادرار با ترکیبات تشکیل دهنده سنگ ایجاد می شود که امکان تشکیل کریستال را دور یک کانون فراهم می کنند .

سنگ های مجاری ادراری

سنگ های مجاری ادراری

اپیدمیولوژی

سنگ های مجاری ادراری شایع است . میزان شیوع در جامعه دو تا سه درصد جمعیت در سال است . خطر ابتلا به این عارضه در طول عمر، 5 تا 15 درصد است . گروه سنی مبتلا در 15 درصد موارد دوطرفه است . نسبت ابتلای مرد به زن 3 به 1 است .

شرح حال بیماری سنگ های مجاری ادراری

ممکن است بدون علامت باشد . سنگ های حالب باعث درد شدید پهلو می شوند که گاها با تهوع و استفراغ همراه است . احساس نیاز فوری به دفع ادرار، تکرر ادرار، عفونت یا حتباس آن .

هماچوری، میکروسکوپی یا واضح (در چیزی حدود ده درصد موارد ممکن است وجود نداشته باشد) .

معاینه

حساسیت در ناحیه تحتانی شکم یا روی کلیه، مهم ترین تشخیص افتراقی که در بیماران مسن تر باید در نظر گرفته شود نشت از آنوریسم آئورت شکمی است . اگر بالای محل سنگ عفونت و انسداد وجود داشته باشد، علائم و نشانه های سپسیس .

بررسی های بیماری سنگ های مجاری ادراری

خون : شمارش کامل سلول های خونی، اوره و الکترولیت ها (برای ارزیابی عملکرد کلیه)، کلسیم، اورات، PO43 .

ادرار : نوارهای آزمایش ادرار، بررسی میکروسکوپی، کشت و آنتی بیوگرام، جمع آوری ادرار 24 ساعته .

رادیوگرافی: KUB : نود درصد سنگ ها اشعه ایکس را از خود عبور نمی دهند و در رادیوگرافی ساده دیده می شوند.

اوروگرافی وریدی : در صورت وجود سنگ های حالب، ممکن است مرحله نفروگرام پرتراکم به تاخیر بیافتد . در رادیوگرافی های مرحله بعدی سیستم پیلوکالیس متسع و یک ستون ماده حاجب ماندگار تا محل سنگ مشاهده می شود .

سی تی اسکن بدون ماده حاجب : برای تشخیص سنگ ها از هر روشی حساس تر اما میزان پرتوگیری در آن بالاتر است .

سونوگرافی : می تواند اتساع حالب ناشی از نفروپاتی انسدادی را نشان دهد . با وجود این روش فوق سنگ های کوچک تر حساس نیست . در بیمارانی به کار می رود که در آنان پرتوگیری یا تماس با ماده حاجب منع کاربرد دارد .

رنوگرافی : برای ارزیابی عملکرد کلیه در سنگ های کلیوی پیچیده به کار می رود .

عوارض بیماری سنگ های مجاری ادراری

 • عفونت
 • احتباس ادرار
 • سوراخ شدگی
 • دفع کاذب سنگ
 • درد
 • هماچوری
دکتر کیوان رادخواه  جراح سرطان پروستات دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

درمان بیماری سنگ های مجاری ادراری

 • تظاهرات حاد

تجویز مسکن، و جایگزینی مایعات (خوراکی یا وریدی). جمع آوری ادرار برای به دست آوردن هر گونه سنگ دفع شده و بررسی آن .این اقدامات در مواردی که سنگ انسداد ایجاد نکرده باشد مناسب است . اکثر سنگ های کوچک تر از 5 میلی متر دفع می شوند . مهار کننده های گیرنده آلفا با شل کردن حالب، به دفع سنگ کمک می کنند . کلیه دچار انسداد و عفونت را باید به صورت اورژانس و با برطرف کردن فوری انسداد یا ایجاد نفروستومی از راه پوست با هدایت رادیوگرافی و تجویز آنتی بیوتیک ها و دیگر اقدامات حمایتی درمان کرد .

 • برداشتن سنگ

در مواردی که سنگ باعث انسداد شده یا درد یا تب ادامه داشته باشد، کاربرد دارد .

 • یورتروسکوپی
 • سنگ شکنی خارج جسمی با ضربه
 • نفرولیتوتومی از راه پوست
 • یورترو، نفرو یا پیلولیتوتومی باز
 • نفرکتومی

درمان به عامل مولد سنگ بستگی دارد مانند پاراتیروئیدکتومی، محدود کردن مصرف کلسیم یا اگزالات در رژِم غذایی، تجویز آلوپورینول . قلیایی کردن ادرار باسیترات پتاسیم خوراکی برای حل کردن سنگ های اورات و سیستین سودمند است .

توصیه ها : به بیمار توصیه کنید، مقادیر فراوان مایعات مصرف  کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص ارولوژی خوب در تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر کیوان رادخواه:

بهترین جراح کلیه

سنگ کلیه

 

پروتز آلت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =